„Pojechali oddać hołd ofiarom, złożyli ofiarę w hołdzie”
Dnia 10 kwietnia 2010 r. doszło do tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Delegacja polska na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się do Katynia na obchody 70. rocznicy mordu w katyńskim lesie. Nagle i niespodziewanie cały świat usłyszał o tragedii – samolot spadł na ziemię, nikt z pasażerów będących na pokładzie nie przeżył. A wśród pasażerów na pokładzie samolotu „TU – 154” był Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką, Prezydent na Uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, Posłowie, Senatorowie, Prezesi różnych firm, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, najbliżsi pracownicy z Kancelarii Prezydenckiej, duchowni, ochrona i obsługa samolotu.
Ziemia Katyńska znowu została zbroczona polską krwią, historia zatoczyła koło.
Dzwon Zygmunta obwieścił całej Polsce tę smutna wiadomość. Jakże trudny to był czas, jakże ciężka i wielka była to rana.
„Świat płakał razem z Nami”
Dzień po katastrofie prezydenckiego samolotu, w niedzielne południe 11 kwietnia 2010 r. w całej Polsce zawyły syreny. Zamarł ruch na ulicach, Polacy 2 minutami ciszy uczcili pamięć 96 ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Z najodleglejszych zakątków świata do Polski i Polaków płynęły słowa współczucia. We wszystkich kościołach odprawiano msze święte w intencji ofiar katastrofy. Nasza społeczność szkolna, strażacy, mieszkańcy uczestniczyli również w takiej mszy świętej odprawionej w Kościele w Rosochatem.
Pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przybywało coraz więcej ludzi, kwiatów i zniczy. Ogłoszona została żałoba narodowa. Wszystkie kanały TVP transmitowały relacje związane ze sprowadzeniem zwłok ofiar do Ojczyzny. W wielu miastach i miasteczkach Polski odbywały się tzw. „Marsze Milczenia”. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również uczestniczyli w takim marszu zorganizowanym w Czyżewie. W ten sposób daliśmy przykład, w ten sposób łączyliśmy się z Rodakami w trudnym czasie żałoby.
Podkreślić należy fakt, iż wśród ofiar Katastrofy Smoleńskiej byli także mieszkańcy Podlasia: Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Arcybiskup Miron Chodakowski, stewardesa Justyna Moniuszko. Z ziemią Podlaską i Białymstokiem bardzo mocno związany był Ryszard Kaczorowski – były Prezydent na Uchodźstwie.
Pod Smoleńskiem zginęli wybitni synowie Ojczyzny, którzy swoim życiem oddali hołd i uczcili pamięć oficerów i elit II Rzeczypospolitej zamordowanych w Katyniu. Ta tragiczna śmierć ukazała nowe oblicze Naszego Narodu – zobaczyliśmy po prostu jak nasz naród, wszyscy Polacy mają Wielkie Serca.
mgr Elżbieta Szulborska
nauczyciel historii