W marcu w naszej szkole ruszył projekt nr RPPD RPO.03.01.02-20-0427/19 pt. „Rozwój kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych w gminie Czyżew” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III. Kompetencje i kwalifikacje, Działania 3.1 Kształcenie i edukacja, Poddziałania 3.1.2 Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych. Na mocy umowy o dofinansowanie nr RPPD.03.01.02-20-0427/19-00 projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, środków budżetu państwa oraz wkładu własnego Beneficjenta, stanowiących środki prywatne, na podstawie umowy nr RPPD.03.01.02-20-0427/19-00, reprezentowanym przez Województwo Podlaskie.
Projekt zakłada:
- podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli,
- zajęcia pozalekcyjne dla uczniów: koła rozwijające uzdolnienia w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języków obcych i informatyki,
- zajęcia pozalekcyjne dydaktyczno – wyrównawcze rozwijające kompetencje kluczowe z matematyki , przedmiotów przyrodniczych oraz języka angielskiego,
- dodatkowe zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych prowadzone metodą doświadczenia i eksperymentu (fizyka, chemia),
- zajęcia z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi,
- pomoc stypendialną dla najzdolniejszych uczniów,
- doposażenie pracowni.
Zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie, w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem, realizowanych jest 5 zadań:
Zadanie 1. Działanie 1.: Rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy z wykorzystaniem TIK; Działanie 2.: Zajęcia koła z języka angielskiego – 3 grupy, z matematyki – 3 grupy, ekologicznego – 2 grupy, z informatyki – 2 grupy; Działanie 3.: Zajęcia pozalekcyjne dydaktyczno – wyrównawcze z języka angielskiego – 1 grupa, matematyki – 4 grupy.
Zadanie 2. Działanie 2.: Dodatkowe zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów prowadzone metodą doświadczenia i eksperymentu z fizyki – 1 grupa i chemii – 1 grupa.
Zadanie 3. Działanie 1.: Indywidualizacja pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – 3 grupy.
Zadanie 4. Działanie 1.: Szkolenie dla nauczycieli.
Zadanie 5. Działanie 1.: Pomoc stypendialna - stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Sale lekcyjne zostaną wyposażone w materiały dydaktyczne i pomoce naukowe: pomoce dydaktyczne do pracowni matematyczno - przyrodniczych, sprzęt TIK – monitory interaktywne, laptopy dla uczniów i nauczycieli, urządzenia wielofunkcyjne, tablety, szafy do przechowywania sprzętu. Nasi uczniowie na zajęciach nabywają i poszerzają swoją wiedzę, pracując na nowoczesnym sprzęcie. Pobudzają w sobie ciekawość świata oraz kreatywnie rozwiązują napotkane problemy.
Dzięki zajęciom nastąpi podniesienie kompetencji kluczowych u dzieci i młodzieży, zwłaszcza matematyczno-przyrodniczych, informatycznych, naukowo-technicznych, umiejętności uczenia się prowadzących do zwiększenia szans na osiągnięcie sukcesu szkolnego oraz wzmocnienie pozycji młodego pokolenia na przyszłym rynku pracy.
Szkolny Koordynator Projektu
Anna Zaborowska